Terleme Tedavisi için Hızlı ve Etkili Çözüm Botoks

Yaz aylarında çalışan kesim için koltukaltı terlemesi, giysilerin ıslak görünümü, kişi için bir hayli rahatsız edici olabiliyor. Çok kısa bir sürede yapılan koltukaltı botoks uygulaması ile terleme probleminize çözüm sunulabiliyor. Botoks ile terleme tedavisi hakkında Cildiye Uzmanı Doktor Burcu Yamangöktürk Solak bizleri bilgilendiriyor…

Havaların ısınması ile aşırı terleme problemi yaşayanlar için kısa ve etkili bir çözüm var Botoks.

Botulinum toxin ile aşırı terleme tedavisi

Aşırı terleme, pek çok insanı etkileyen ve özellikle sosyal kaygılar nedeni ile gündelik hayat içinde çözüm üretmeye çalıştığı bir problem olmakla birlikte aşırı terlemeye neden olabilecek bir durumun varlığı da mutlaka araştırılmalıdır. Aşırı terleme, vücudumuzdaki bazı organların fonksiyon bozuklukları ya da bazı hastalıkların bir komponenti olabilmekle birlikte yapısal olarak da karşımıza çıkabilir. Aşırı terleme tedavisindeki yaklaşımlardan biri ve belki de en sık başvurduğumuz uygulama botulinum toxin botoks uygulamasıdır.

Botoks (Botulinum toxin) kas sinir kavşağında reseptör blokajı yaparak, uygulandığı kasta geçici fonksiyon kaybına neden olan bir protein türüdür. Botoks (Botulinum toxin), laboratuvar ortamında üretilmekte ve değişik konsantrasyonlarda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavide ilk kullanıldığı alanlar tıp içinde farklı disiplinlerde, şaşılık, nörolojik bazı hastalıklar ve ağrı tedavisidir. Sonrasında estetik alanında, kırışıklık gidermede ve aşırı terleme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Aşırı terlemenin yaşandığı alana, yapılan iyot nişasta testi ile botulinum toxin uygulanacak alan tespit edilerek lokal anestezik krem sürülür. İşlem öncesi uygulanan lokal anestezik krem işlemin ağrısız uygulanmasını sağlar. Botulinum toxin, ince, küçük iğnelerle tespit edilen aşırı terleme alanına deri içine enjekte edilerek uygulanır.

Botoks (Botulinum toxin) aşırı terleme tedavisinde hangi alanlara uygulanır ?

Botulinum toxin, aşırı terleme tedavisinde, koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı gibi aşırı terleme şikayetinin yaşandığı alanlara uygulanabilir.

Botoks (Botulinum toxinin) aşırı terleme tedavisinde etkinliği ne zaman başlar?

Botoks etkileri aşırı terleme tedavisinde uygulamadan 3 gün sonra başlar, 2 haftada maksimum düzeye ulaşır. Etkinlik dokuda 4-8 ay devam eder.

Botoks ile aşırı terleme tedavisinden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Botulinum toxin ile aşırı terleme tedavisinden sonra kişi günlük hayatına devam eder. Uygulama sonrası ilk birkaç gün fazla egzersizden uzak durmak, iki hafta hamam, sauna gibi aktiviteleri sınırlamak önerilmektedir.

Uzm Dr Burcu Yamangöktürk Solak

Dermatolog / İstanbul

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.