Prof Dr Rana Anadolu yazdı “Tıpta ahlaki ve hukuki sorun.”

Yanlış tıbbi bilgilendirme.

13 Ekim 2018 tarihinde Prof Dr Rana Anadolu kişisel facebook sayfasından paylaştığı “Tıpta ahlaki ve hukuki sorun” adlı yazısını sizlere iletmek istedik. Günümüz sosyal medya çağında tıp alanında bilgisi olan olmayan herkesin bir yorum yaptığı ve bilgi kirliliğinin arttığı bu dönemde işin hukuki kısmı dışında ahlaki değerleri de yıprattığını bizde savunuyor ve tüm yazıyı eksiksiz sizlerle paylaşıyoruz.

Prof Dr Rana Anadolu’nun kaleminden.

“Kıymetli meslektaşlar;
Mesleki konularda bilerek ve hatta kasti olarak hastaların yanlış ve eksik bilgilendirilmesi büyük bir sorun olarak karşımızda çıkıyor.

Ticari kaygılar ve kişilik problemleri, kişisel çekememezlik vb nedenlerle bilerek hasta ve hasta sahiplerinin yanlış ve eksik bilgilendirilmeleri giderek daha sık karşılaştığımız bir durum.

Bu durumun zaten çok sıkıntılı olan sağlık hizmeti verme koşullarını daha da zorlaştırdığını her gün gözlemliyoruz.

Hekim hekimin kurdudur. Bunu hep bilir söyleriz. Ancak iletişimin sonsuz boyutlarda olduğu şu içinden geçtiğimiz çağda bu konu da yeni boyutlar kazanıyor.

Bizlere başvuran hastalar, hemen daima daha önce ve hatta daha sonra başka hekimlerce görülmüştür ve görülecektir.

Hastaya ve hasta sahibine laf arasında dahi olsa bir meslektaşı yerecek ifadede bulunulduğunda, eski günlerde olduğu gibi bir dedikodu sohbeti mahiyetinde orada kalmıyor.
Hatta kuvvetle olası olarak bahsi geçen hekimin kendi de dahil ortalarda geziyor.

Bu mesleğimizin zaten zor olan çalışma koşullarını daha da zorluyor. Hem ahlaki hem de hukuki yönleri olan büyük bir sorun ortaya çıkıyor.

Hepimiz bu konunun çok olumsuz yönlerini yaşıyoruz kuşkusuz.

Tıpta ahlaki ve hukuki sorun

Daha geçen hafta, tıbbi kurum ve hasta ismi de vererek bir meslektaşının ve ekibinin yaptığı ameliyatı sosyal medya üzerinden afişe eden doktoru anımsayacaksınız.

Bu ne korkunç bir durumdur. Tıp meslek gurubuna yönelik şiddetin her geçen gün arttığı bir ortamda böyle tutumların sonuçları nasıl olur?

Tıp mesleği mensupları olarak, aynı branştan dahi olsak ; her hastaya ve hastalığa yaklaşımımızda elbette büyük farklılıklar vardır.

Bu son derece doğaldır. Hasta ve hastalıklara yaklaşım ve tedavi yöntemlerindeki farklılıklar meslektaşlar arasındaki tıbbi toplantı ve sohbetlerde tartışılabilir.

Ancak hasta ve hasta yakınlarına hangi sebeple olursa olsun meslektaşlarımız ve hatta sağlık kurumları hakkında atıp tutmak hem etik hemde hukuki sorunları peşinden getirir.

Geçenlerde benim bin bir zahmet tedavi etmeye çalıştığım vitiligo hastasına ; ” bu hastalık senin beninden kaynaklanıyor, tedavisi yok ve bunu herkes bilir!” diyen meslektaşıma ne diyeyim?

Siz ne dersiniz? Hastaya aktarılan bu cümleler elbette ki doğru değil. Bilimsel ve etik de değil. Ancak hasta ne bilsin? Nasıl bilsin? Oturup da kendi hastalığı hakkında doktora yapacak hali yok.

Tıp zaten son derece zor bir meslektir. Tüm dalları ciddi ve önemlidir. Hakkını vererek mesleğimizi icra etmeye çabalıyoruz hepimiz. Lütfen zaten son derece hostil ve bulanık olan sağlık hizmet ortamını bir de biz kendimiz kirletmeyelim.

Hiç bir hekim; başka meslektaş ve kurumları kötüleyerek, onların hasta nezdinde tepesine basarak yükselemez.

Hekim cehenneminde maalesef zebaniye gerek kalmamıştır. Biz kendi kendimizi kaynar kazana daha dibe çektikçe kendimiz de batmakta olduğumuzu fark edinceye dek de bu böyle sürecektir.”

 

Prof Dr Rana Anadolu

iletişim Bilgileri

Adres :

 Koru Mh. Koru metro istasyonu yanı
Banga Bandhu Şeyh Macübürrahman Bulvarı Tuğberk Sitesi No:2/18
                 Çayyolu/Çankaya/Ankara
Tel:  (0312) 438 3826 – 438 3836
Faks :  (0312) 438 00 41

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.