Rozasea nedir?

Rozasea Gül Hastalığı Nedir?

Rozasea halk tarafından bilinen adı ile Gül hastalığı nedir? Rozasea tedavisi nasıl yapılır? Rozasea neden olur? Gül hastalığı tedavisinde yeni yöntem. Rozaseadan kurtulmak artık çok kolay BTL Aesthetics Ülke Müdürü Burçin Özbulut anlattı.

Genelde kullanılan adı “Gül Hastalığı” olarak bilinen rozasea (kırmızı yüz rahatsızlığı) ismi kadar maalesef güzel gelmiyor. Özellikle cilt tipi daha açık olan kişilerde rastlanılan bu rahatsızlık yüz bölgesinde olmasından dolayı estetik açıdan bakıldığında kişileri mutsuz ediyor. Birçok etmene bağlı olarak artan kırmızı yüz rahatsızlığı güneşin kötü etkileri stres ve soğuk ile artabiliyor.

Yüzde aşırı pembelik veya kızarıklık, batma ve yanma hissi, kılcal damarların daha belirginleşmesi, sivilcelenme Rozasea hastalığının genel belirtileri. Gül Hastalığı (Kırmızı yüz) cilt probleminin nedenini yüzde bulunan ince kılcal damarların gösterdiği aşırı tepkime olarak tanımlanabilir. Sürekli kırmızılık hali ve ince kılcal damarların fazla belirgin oluşu yüzü kırmızı göstermektedir. Fazla soğuk ya da fazla sıcak damarların genişleyip daralmasını sağladığı için şiddeti arttırabiliyor. Bu yüzden kişi kendini kışın sürekli olarak korumalı ve çok sıcak ortamlardan kaçınmalı. Rozasea hastalarının kesinlikle yapmaması gereken şeylerden bir diğeri de hamam ve sauna diyebiliriz. Gül hastalığı tamamen hiçbir zaman geçmeyecek bir rahatsızlık olup çeşitli tedaviler ile azaltılabilmektedir. Ancak yine de kişi sıcak soğuk korumasını ömür boyu yapması gerekmektedir.

rozasea-nedir-nasil-tedavi-edilir

Rozasea-nedir

Rozasea Belirtileri Nelerdir?

Rozasea belirtileri zamanla çıkabildiği gibi tetikleyici etkenlere bağlı olarak bir anda da ortaya çıkabilmektedir. Sivilcelenme ve cilt deformasyonu kızarıklıktan daha sonra oluşmaktadır. Kızarıklık küçük küçük başlayıp yavaş yavaş büyüyerek burun çevresi ve elmacık kemikleri çevresinde belirginleşmeye başlamaktadır.  Yanma ve kaşıntı son evrede artmakta ve kişinin günlük yaşantısında problem yaratmaya başlamaktadır. Bu evreye kadar herhangi bir tedavi alınmamış olunması ise iyileşme sürecini uzatmaktadır. Rozasea hastalığının son aşaması ise burun deformasyonu diyebiliriz. Burun yavaş yavaş kızararak deforme şeklinde büyümeye başlar artık rahatsızlığın başka bir adı vardır Rinofima. Büyüyen burun rinofima tedavisi uzun süreli ve takibiyet gerektirmektedir. Cerrahi tedaviye gidecek kadar burun büyüyebilir. Bu sürece girmeden yapılan tedavi yöntemleri ile Rozasea durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir.

Rinofima-tedavisi

Rozasea-hastaligi-ilerledikce-rinofima-rahatsizligina-donusur

Gül Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Rozasea tedavisi kişiden kişiye değişmekle beraber atak dönemlerinde yapılması daha uygun görülmektedir. Gül hastalığında alan genişliğinin fazla olması ve birçok kılcal damarın bir araya gelerek yüzeyel bir kızarıklık oluşturmasından dolayı lazer tedavileri daha uygun görülmektedir. Hastalığın şiddetine göre antibiyotik ve jel uygulamaları da bulunmaktadır. Ancak lazer kadar etkili olamamaktadır. Birçok lazer teknolojisi ile kılcal damar tedavisi yapılabilmektedir. Gül hastalığı tedavisinde kullanılan lazerleri şöyle sıralayabiliriz. Nd Yag Lazer, Pulsedye lazer ve KTP lazer teknolojileri kılcal damar tedavilerinde kullanılmaktadır. Buradaki en önemli sorular ise Gül Hastalığını en iyi hangi lazer giderir? ya da Rozasea için en iyi lazer hangisidir?

Rozasea Tedavisinde Yeni Yöntem

BTL 25 yıldır teknoloji ve cihaz üreten uluslararası bir medikal firma. Her yıl yeni teknolojiler için birçok patent başvurusu yapıyor ve teknolojiye öncülük ediyor. BTL Exilite geliştirilmiş bir seçici lazer cihazıdır. Ayarlanabilir dalga boyları sayesinde Akne tedavisi, leke tedavisi ve Rozasea tedavisinde kullanılabilmektedir. Cilt yüzeyini korumayı sağlayan ayarlanabilir soğutucusu aynı zamanda diğer lazer cihazlarında olmayan bir özelliğe sahiptir. Lazer ile gül hastalığı tedavisinde uygulanan enerjiden dolayı cilt yüzeyine soğutucu uygulanması gerekmektedir. Cilt yüzeyine soğuk temas ederse damarlar büzüşecek ve uygulama yapılacak alandan geçici olarak kaybolacaktır. Üzerine tam uygulama yapılamayan damar da normalden az solacak ve tekrar geri gelecektir. Bir diğer uygulama tekniği ise jelin üzerinden ya da uzaktan uygulama yapmak ancak bu seferde yara daha agresif olacak ve kabuklanmanın iyileşme süresi artacaktır. Exilite sistemi gül hastalığı tedavisinde kılcal damarlara göre soğutucu ayarı yapabilmektedir. Damarlar büzüşmeden üzerlerine yüksek değerlerde atış yapılabilmektedir. Sistem ile ilk seansta dahi sonuçlar gözlemlenebilmektedir. Gül hastalığı tedavisinde alanın geniş olması küçük spotsize sahibi lazer ile saatler sürerken, Exilite ile tüm yüz uygulaması sadece 10 dakika sürmektedir.

Exilite Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Exilite uygulamasının avantajlarını sıralamak gerekirse, yapılan klinik çalışmalarda yüzeyel kılcal damarlar için hem oksihemoglobinde hem de melaninde seçiciliği olan dalga boyu seçildiğinde sonuçlar daha başarılı olmuştur. Uygulama sonunda her kılcal damarda olmasa da kabuklanma görülmektedir. Bu iyileşme dönemini güneşten uzak geçirerek leke oluşumu engellenmelidir. Exilite sisteminin bir diğer avantajı ise cihaz üzerinde birde soğuk lazer bulunmasıdır.

Soğuk Lazer Nedir?

Soğuk lazer herhangi bir kromofor seçmeden cilt altına ışığı eşit ve homojen bir şekilde belirli derinliğe kadar inmesini sağlayan ve burada yenilenme sağlayan bir teknolojidir. Yara bakım ve yara tedavisinde 20 yıldır kullanılan bu teknoloji artık estetik uygulamalar için yenilenmiş ve Exilite cihazı ile birlikte kullanılmaktadır. Cilt altı kollajen üretimini yara yapmadan sağlayan soğuk ışık, Rozasea tedavisinden sonra oluşacak kabuklanmayı durdurmakta ayrıca iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Rozasea tedavisine yeni bir bakış açısı kazandıran BTL Exilite sistemi ve Soğuk Işık teknolojisi Amerika Sağlık Örgütü FDA tarafından Kılcal damar tedavisi yaptığına dair onayı bulunmaktadır. Dermatoloji doktorlarının kullandığı bu sistem ile ilgili daha detaylı bilgi ve uygulayıcı kliniklere ulaşabilmek için Sogukisik.com web sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yorumlar

  1. selçujk Ekim/13/2018
    • Estetik Haberleri Ekim/15/2018

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.